Bělení zubů

Bělení zubů je kosmetická procedura ve stomatologii, kde chemickým procesem pomocí bělících gelů dochází ve sklovině k přeměně dvojité uhlíkové vazby na jednoduchou a tím  k zesvětlení pigmentací. Obecně platí, že zuby si může nechat vybělit každý. Bělení však není vhodné pro pacienty, kteří mají špatnou hygienu, veliké výplně na předních zubech, zánět dásní nebo protetické náhrady.

Používáme metodu tzv. „domácího bělení“. Před bělením je nutné odstranit zubní kámen a plak, tuto proceduru zajistí naše dentální hygienistka. Mezitím je podle otisku vašich zubů v laboratoři zhotoven individuální plastový nosič, do kterého se nanáší bělící gel. Bělení pak probíhá doma po dobu 2-3 týdnů. Zuby si bělíte sami tehdy, kdy máte na tuto proceduru čas a chuť. Délkou aplikace sami můžete ovlivnit výsledek. Používají se méně koncetrované přípravky, takže bělení je šetrné. Po bělení se také aplikují fluoridační gely. Výsledek bělení se udrží přibližně dva roky. Tuto dobu zkracuje nedostatečná ústní hygiena, kouření či častá konzumace barvu degradujících potravin (káva, červené víno apod.) Bělení je možné opakovat.

Bělení nepoškozuje sklovinu. Pokud pacient dbá pokynů stomatologa a dodržuje správnou ústní hygienu, tak je obvykle zcela bez problémů. Pouze vyjímečně mohou klienti pociťovat dočasně zvýšenou citlivost zubů.