Protetika

Zabývá se náhradou ztracených zubních tkání, celých zubů nebo skupiny zubů. Má za úkol nahradit chybějící funkci a estetiku.
Zde bychom rádi upozornili na mýtus, který mezi lidmi často koluje. Od svých klientů slýcháváme, že : „pár chybějících zubů přece není na závadu“. Opak je pravdou. Již pár týdnů po ztrátě zubu dochází ke změnám na kosti, kde byl zub uložen, okolní zuby se začínají do mezery sklánět  a zuby protilehlé začínají  do vzniklé mezery vrůstat. Tato skutečnost většinou zůstává nositeli skryta po mnoho let. Poté však  často dochází ke „zboření stability“ dané oblasti, mnohdy spojené i s potížemi čelistního kloubu. Následná oprava je poté velice zdlouhavá a finančně nákladná.

Korunky a můstky
Korunka nahrazuje celou viditelnou část zubu, je tedy nutné zub předem napreparovat (obrousit) do tvaru „pahýlu“ a nasadit na něj laboratorně vyrobenou náhradu.
Můstky nahrazují mezery po ztrátě jednoho či více zubů. Zde je nutné napreparovat alespoň jeden zub z každé strany mezery a na tyto pilíře nasadit spojenou konstrukci.
Druh materiálu pak ovlivňuje výrazně estetiku i životnost práce.

Kovové
Jsou velice pevné, levné, ale velmi neestetické. Používají se při nedostatku prostoru výhradně v distálních partiích (zadní části) chrupu. Jejich životnost je omezena jen životností pahýlu, na který jsou nasazené.

Fasetované pryskyřicí
Jádro je z kovu, ale na estetickou (viditelnou zepředu) část je nanesen plast v příslušné barvě. Nově zhotovený výrobek vypadá přirozeně a kovová konstrukce mu zaručuje vysokou životnost, stejně jako u celokovových náhrad. Plast ale časem získává žluto-šedou barvu a postupně se otírá, v krajním případě až na kov. Tím se do 10 let stává práce vysoce neestetickou.

Metalokeramické
Jádro náhrady je z kovu, viditelná část je pokryta keramickou vrstvou, která vytváří dobrou estetiku, tvrdost a otěruvzdornost. Keramika je na kov napálena v peci, tím vzniká velice silná vazba, která zaručuje dlouhou životnost práce.
Tento materiál je vynikajícím estetickým řešením za rozumnou cenu. Nebezpečí představuje pouze křehkost keramické vrstvy, která se může (stejně jako sklovina přirozeného zubu) při nešetrném kontaktu s jiným tvrdým materiálem odštípnout. Takový defekt je prakticky neopravitelný.

Celokeramické
Jádro korunky je tvořeno průsvitným keramickým materiálem, který se (na rozdíl od kovu) vyrábí ve dvou stupních průsvitnosti a v pěti barevných odstínech. Na tuto konstrukci jsou nanášeny vrchní keramické materiály v plném barevném spektru, jako u metalokeramiky. Světlo tedy prochází korunkou stejně jako vlastním zubem a proto je práce okem vnímána jako přirozený zub. Vazba mezi keramikou konstrukce a povrchovou keramikou je pevnější, než u kovu, riziko odprýsknutí je tím ještě menší. Tento materiál je proto vhodný pro esteticky nejnáročnější části chrupu – frontální (přední) korunky a malé můstky.

Částečně snímatelné náhrady
Jedná se o náhrady „vyndavací“. Jsou podstatně levnější než řešení fixní, a proto se s oblibou používají tam, kde došlo ke ztrátě více zubů a jejichž náhrada fixním řešením by byla pro klienta příliš finančně náročná.

Totální snímací náhrady
Také nazývané zuby státní. Tzv. „klapačky“ jsou vyndavací a používáme je  v případě, kdy v čelisti již není žádný zub.