Záchovná stomatologie

Záchovná stomatologie se zabývá ošetřením tvrdých zubních tkání. Většinou se jedná o ošetření zubního kazu nebo úrazů a komplikací s nimi spojenými.

Zubní kaz
Zubní kaz je infekční onemocnění způsobené bakteriemi, které způsobují rozklad zubní skloviny = zubní kaz. Pokud není kaz včas léčen, postupem času dochází k poškození zubní dřeně („nervu“) a v pozdějších stádiích k jeho odumření. Zub poté vyžaduje vyčištění a zaplnění kořenových kanálků (endodoncie) a nezřídka i potřebu nahradit kazem zničené zubní tkáně laboratorně zhotovenou korunkou (protetika). Toto ošetření je však již časově a finančně náročné, proto je potřeba v co největší míře dbát na prevenci.

Výplně  - „plomby“
Na trvalé ošetření zubního kazu používáme výplně z různých materiálů –  převážně fotokompozitní „bílé“ nebo amalgámové „černé“. Obě mají své nenahraditelné místo v zubním lékařství, lékař Vám vždy doporučí vhodný typ.
Bílé plomby se zhotovují z fotokompozitního (světlem vytvrzovaného) plastu, který je pro zvýšení odolnosti smíchaný s jemným keramickým plnivem. Jelikož se zhotovují z několika vrstev a v plné barevné škále, můžeme docílit vynikající estetiky.
Pro „černé“ plomby v naší ordinaci používáme nadstandardní, dózovaný amalgám, zdravotně zcela nezávadný.

Endodoncie
Ošetření spočívá v důkladném pročištění a dokonale těsném zaplnění kořenových kanálků. Jen takto utěsněný kanálek zabrání dalšímu průniku bakterií ze zubu do kosti a tím vzniku komplikací jako je zánět kosti v oblasti kořene zubu („váčků“) a dalším závažným stavů.
K tomu je zapotřebí nejen dokonalá znalost oboru, ale také špičkové vybavení, kterým naše klinika disponuje.