Léčba parodontózy

Onemocnění dásní a dalších tkání, které drží zub, tam kde má být (parodont) jsou u dospělých nejčastější příčinou ztráty zubů. Parodontitida je zánětlivé onemocnění tkání kolem zubu. Jedná se zpočátku o nebolestivý stav, který se projevuje trvalým zánětem dásní a jejich krvácím při podráždění. Postupně však dochází k odbourávání kosti, jež obklopuje zub. Pokud zánět dásní není léčen, dospěje onemocnění do fáze, kdy se začnou zuby viklat. Nakonec dojde k uvolňování a ztrátě zubů.

V našich ordinacích provádíme veškeré ošetření parodontu počínaje léčbou zánětů dásní a konče chirurgickými výkony nahrazující ztracenou kost. Jedná se vždy o komplexní systém ošetření na základě podrobného vyšetření včetně RTG. Léčba je vždy plánována na více návštěv a delší časové období, aby mohlo dojít k co nejlepší regeneraci nemocných tkání.

Léčba „parodontózy“ může byt celkem finančně náročná. Cena je zde přímo úměrná stavu poškození parodontu. Přesto však platí, že náhrada ztracených zubů kvůli parodontóze je finančně mnohem náročnější. Léčbu parodontózy by rozhodně neměli podceňovat lidé s aterosklerózou či anginou pectoris. Zde hrozí větší riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice.
Po dokončení léčby onemocnění parodontu vřele doporučujeme doživotní „udržovací léčbu“ zubním lékařem v kombinaci se zubní hygienistkou.